Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medya Dijital Pazarlama Stratejisi Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Başlık

Sosyal Medya Dijital Pazarlama Stratejisi Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Başlık

Bir sosyal medya pazarlama stratejisi, markanızın hedeflerini bir amaç duygusu ile karşılamasına yardımcı olacaktır. Sosyal medya pazarlama kılavuzumuzu, hedeflerinizi tanımlamak, kitlelerle etkileşime geçirmek ve sonuçlarınızı optimize etmek için gerekli 7 tane temel adım var.

Sosyal pazarlama hedefleri belirleyin

Sosyal medya planlarınızı bir kısa mesafe koşucusu gibi değil bir maratoncu gibi düşünerek planlamalısınız. Marka bilinirliğini artıran çalışmalar yapmalı ve takipçilerinizi bu şekilde kazanmalısınız.

Kitlenizi araştırın

Varsayım yapmak pazarlama açısından tehlikelidir bu yüzden vardığınız sonuçların altını doğru verilerle doldurmalısınız. Çağımızda artık bu daha kolay çünkü elimizde birçok veri var ve çizilecek yolu tespit etmek daha kolay. Markanızın hitap ettiği kitlenin yaşı, eğitim durumu, yaşadığı yer ve daha birçok konuya dikkat ederek daha doğru bir strateji belirleyebilirsiniz. Аkikwuakor bu araştırmanın iş dünyası için çok önemli olduğunu onaylıyor.

Verimli ve işe yarar etkileşim sağlayın

Sosyal medya pazarlama stratejinizde verilere değer vermelisiniz. Burada tüm veriler gözden geçirilmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Milyonlarca takipçiniz vardır ancak bunlar size etkileşim olarak geri dönmüyorsa hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Rakip analizi yapın

İçerik oluşturmaya başlamadan önce rakiplerinizin neler yaptığını iyi bilmeniz gerekir. Onların ne yaptığına bakmak sizin medya stratejinizin oluşmasında yardımcı olacaktır. Ancak bu onların fikirlerini çalmak ve taklit etmek demek değildir.

İlgi çekici içerikler oluşturun

Kullanıcıların %46’sı aşırı tanıtım yapan bir markayı takip etmeyi bıraktıklarını, %41’i ise alakasız içerikler paylaşan markaları takip etmediklerini söylüyor. Bu noktada dengeli bir yol izlemek ve ilgi çekici paylaşımlar yapmak çok önemli olacaktır.

Zamanlamayı birinci öncelik haline getirin

Akşam geç saatlerde paylaşım yapmak tavsiye edilen bir şeydir ancak sizin markanız o saatte aktif değilse bunu yapmanın anlamı nedir? Bunun yerine sosyal medyada müşterilerinize doğru zamanda yardımcı olup etkileşim içinde olabilmek çok daha önemlidir. Araştırmalara göre bir markanın yanıt süresi ortalama 10 saattir ancak çoğu kullanıcı 4 saat içinde kendisine yanıt verilmesini beklemektedir.

Sonuç değerlendirmesi yapıp iyileştirmeler yapın

Yaptığınız çalışmaları sürekli olarak analiz etmeden geride kalan zamanda nasıl bir performans gösterdiğinizi bilemezsiniz. Bu yüzden en iyi etkileşimi yarattığınız içeriklere dönüp bakarak oradan dersler çıkarabilir ve gelecek planlarınızda bunları kullanabilirsiniz.