Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Adwords Uzmanı

Adwords Uzmanı Kimdir?

Adwords uzmanı Google’ın reklam hizmeti olan Adwords konusunda danışmanlık ve yönetim hizmeti veren kişilere verilen addır. İnternet sitelerinin daha yaygın hale gelmesi ve ticaretin de büyük ölçüde bu mecraya kaymasının ardından, e mağaza sahipleri ürünlerini daha iyi satabilmek için bazı reklam ve pazarlama yöntemlerine gereksinim duymuşlardır. Google Adwords bu konuda internet sitesi sahiplerine büyük bir olanak sağlamaktadır. Ancak Adwords reklamcılığı son derece profesyonel bir alan olmasından dolayı bu konuda uzman desteğinden yararlanmadan bir şeyler yapabilmek neredeyse mümkün değildir. Adwords uzmanı ücret karşılığında bu desteği sağlayan kişilerdir.

Google Ads (AdWords) Nedir?

Tüm dünyada yapılan internet aramaları içerisinde Google yüzde 92’lik oranla en çok ziyaret edilen internet sitesidir. İnsanlar bir şey aramak istediklerinde ya da bir şeyler satın almak istediklerinde genellikle Google üzerinden bu işlemi yapmaktadır. Google Adwords ise bu durumu diğer internet sitesi sahiplerinin yararına olacak şekilde değerlendirilmesini sağlamaktadır. Adwords uzmanı olan kişiler sayesinde yapılacak reklam planlamaları ile Google’ın ziyaretçi trafiğinin bireylerin ve firmaların internet sitesine aktarılması hedeflenmektedir. Günümüzde internet üzerinden yapılan satışların yüzde 35’lik bir kısmı adwords uzmanı kişiler tarafından hazırlanan reklam planları üzerinden gerçekleşmektedir.

Google Ads Ne İşe Yarar?

Google Adwords ya da kısa adıyla Ads internet üzerinden satış yapan firmaların ve şahısların ürünlerini daha iyi pazarlayabilmeleri için sunulmuş bir reklam mecrasıdır. Adwords uzmanı kişiler tarafından bu mecralarda kullanılmak üzere reklam planları hazırlanır ve uygulanır. Adwords reklamlarının en etkili yanlarından biri, kullanıcı deneyimleri doğrultusunda reklamların kişilere gösterimini sağlamasıdır. Yani Google kullanıcılarının karşısına sadece kendi ilgi alanlarında olan ürünlerin reklamlarının çıkarılması sağlanmaktadır. Bu da reklam için harcanan bütçenin satışa dönüşme oranının yükselmesi gibi bir avantaja sahiptir.

AdWords mü? SEO mu?

Adwords uzmanı ve seo uzmanı arasında belirgin farklar olduğu gibi, bu iki yöntem arasında da bazı farklar vardır. Ancak iki yöntemden hangisinin daha avantajlı olduğunun belirlenmesi için internet sitesi sahiplerinin beklentilerinin neler olduğunun bilinmesi önem arz etmektedir. Adwords uzmanı tarafından hazırlanan reklam kampanyaları kısa vadeli etki gösteren bir yöntemdir. Yani adwords ile hedef kitleye ulaşmak son derece kolaydır. Ancak bu kısa sürelidir ve reklam kampanyasının bitmesi ile ortadan kalkar. SEO çalışması ise uzun zaman dilimi gerektiren bir süreçtir. Ve kalıcılığı da o derecede yüksektir. Denilebilir ki SEO uzun vadede, adwords kısa vadede etkili olan bir yöntemdir. Ayrıca iki yöntem arasında bütçe açısından da bir farklılık söz konusudur. Adwords uzmanı tarafından hazırlanan reklamların bütçeleri standarttır. SEO uygulamalarında ise yapılacak işlemlerin niteliğine göre farklı fiyatların ortaya çıkması söz konusudur.

Adwords Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Adwords reklamcılığı profesyonel bir uğraş alanı olduğundan dolayı, bu konuda hizmet alınacak olan ajans iyi seçilmelidir. Seçilecek bu ajansta reklam planlama ve danışmanlık hizmeti veren adwords uzmanı kişilerin deneyimli olması ve bu konuda yeteri kadar bilgiye sahip olması önemlidir. Ayrıca ajansın ve ajanstaki adwords uzmanı kişilerin daha önce yapmış oldukları kampanyaları incelemek ya da daha önce hizmet verdikleri firmalardan geri bildirim almak da karar verme konusunda önemli hususlardır.

Adwords Reklam Bütçeleri Nasıl Belirlenir?

Adwords uzmanı kişiler tarafından hazırlanacak olan reklam kampanyalarında, reklam bütçesini belirlenmesi gereklidir. Reklam bütçesinin belirlenmesinde rol oynayan birden fazla husus vardır. Bu hususlardan biri anahtar kelime sayısıdır. İlgili ürünün ya da ürünlerin hangi anahtar kelimeler üzerinden yapılan aramalarda çıkacağı ve kaç anahtar kelime olacağı bu konuda temel belirleyenlerden biridir. Adwords uzmanı tarafından hazırlanacak reklam kampanyalarında bütçenin belirlenmesinde etkili olan bir diğer husus ise anahtar kelimelerin aranma hacmidir. Yani ilgili anahtar kelimeler kullanılarak yapılan 100 aramanın kaçınca ürünüm ya da ürünlerin reklamının çıkacağının belirlenmesidir. Son olarak da anahtar kelimelerin tıklanma başına maliyeti, genel reklam bütçesi açısından temel bir belirleyendir. Adwords uzmanı tüm bu hususların genel bir analizini yapan ve bu doğrultuda reklam için ayrılacak olan bütçeyi belirleyen kişidir.

Arama Ağı Reklam Türleri Nelerdir?

Adwords uzmanı tarafından hazırlanan reklam türlerinden biri olan arama ağı reklamları, e ticaret sitelerinde yer alan ürünler ile bu doğrultuda ürün satın almak isteyen kişilerin birbirleri ile karşılaşmaları sağlanmaktadır. Arama ağı reklamları, Google üzerinde yapılan arama sonuçlarında doğrudan kullanıcılara ulaşmayı olanaklı kılmaktadır. Arama ağı reklamları yalnızca Google reklamları ile sınırlı değildir. Bunun yanında mobil uygulama reklamları da arama ağır reklamları içerisinde yer almaktadır. Adwords uzmanı kişiler mobil uygulamalarda da yer alacak şekilde reklam planlaması yapmaktadır.

Görüntülü Reklam Türleri Nelerdir?

Görüntülü reklamlar da adwords uzmanı tarafından sunulan bir diğer reklam yöntemidir. İnternette görsel kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte reklamlarda da büyük ölçüde görsellik ve etkileşimlilik ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu doğrultuda görüntülü reklam türlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Etkileşimli HTML 5 reklamları
  • Youtube gibi izlence mecralarında yer alan video reklamlar
  • Kullanıcıya tepki verebilen Lightbox reklamları
  • Hedef kitlenin aramaları ve ilgileri doğrultusunda yapılan doğal reklamlar

Bu reklam yöntemleri adwords uzmanı kişiler tarafından doğru bir şekilde planlanıp uygulandıklarında başarıya ulaşma ve satışları artırma potansiyeli yüksek olan reklamlardır.