Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi stratejilerinizi profesyonel ekibimiz ile geliştirebilirsiniz.  Sosyal medya, insanların içeriği hızlı, verimli ve gerçek zamanlı olarak paylaşmalarına izin vermek için tasarlanmış web sitelerini ve uygulamaları ifade eder. Küresel olarak, 3 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı var. Sosyal medya, sürekli değişen ve sürekli gelişen web tabanlı bir platformdur. Birçok kişi sosyal medyayı akıllı telefonlarında veya tabletlerindeki uygulamalar olarak tanımlıyor, ancak gerçek şu ki bu iletişim biçimi bilgisayarlarla başladı. Bu yanlış anlama, çoğu sosyal medya kullanıcısının araçlarına uygulamalar aracılığıyla erişmesinden kaynaklanmaktadır.

Fotoğrafları, fikirleri, olayları vb. gerçek zamanlı olarak paylaşabilme, yaşama biçimimizi ve iş yapma şeklimizi değiştirdi. Sanal ağların ve toplulukların oluşturulması yoluyla fikirlerin, düşüncelerin ve bilgilerin paylaşılmasını kolaylaştıran bilgisayar tabanlı bir teknoloji olan sosyal medya siteleri/uygulamaları tasarım gereği, internet tabanlıdır. Bu sayede kullanıcılarına hızlı bir iletişim sağlar. İçerikler genelde kişisel bilgileri, belgeleri, videoları ve fotoğrafları içerir. Kullanıcılar sosyal medyayla bilgisayar, tablet veya akıllı telefon aracılığıyla web tabanlı yazılım veya WEB uygulaması aracılığıyla iletişim kurarlar ve genellikle mesajlaşma için kullanırlar.

Sosyal medya siteleri başlangıçta uzun süredir kayıp arkadaşlarınızla iletişim kurmanın veya çevrimiçi arkadaşlarınızın günlük yaşamlarında neler yaptığını takip etmenin bir yolu olarak oluşturuldu. Sonrasında gittikçe gelişen sosyal medya, aynı zamanda da fikirlerin paylaşımını kolaylaştıran bilgisayar tabanlı bir teknolojiye dönüştü.

Sosyal medya iş dünyasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Dünya çapında sosyal medya kullanan 3.2 milyar insan var ve bunlara saniyede 11 yeni kullanıcı ekleniyor.

Sosyal medya, teknolojiyle etkinleştirilmiş çeşitli faaliyetler biçiminde olabilir. Bu etkinlikler arasında fotoğraf paylaşımı, blog oluşturma, sosyal oyun, sosyal ağlar, video paylaşımı, iş ağları, sanal dünyalar, incelemeler ve çok daha fazlası yer alıyor. Hükümetler ve politikacılar bile seçmenlerle ilişki kurmak için sosyal medyadan yararlanıyor.

Bireyler sosyal medyayı, arkadaşlarıyla ve ailesi ile iletişim için kullanılır. Bazı insanlar kariyer fırsatlarını birleştirmek, dünya çapında benzer ilgi alanlarına sahip insanları bulmak ve düşüncelerini, hislerini, iç görülerini ve duygularını paylaşmak için çeşitli sosyal medya uygulamalarını kullanırlar. Bu faaliyetlerde bulunanlar kişiler sanal bir sosyal ağın parçasıdır.

Sosyal medya, arkadaşlarınızla ve ailenizle etkileşim kurmanın bir yolu olarak ortaya çıktı, ancak daha sonra müşterilere ulaşmak için popüler yeni bir iletişim yönteminden yararlanmak isteyen işletmeler tarafından kullanılmaya başlandı. Sosyal medyanın gücü, yeryüzündeki herhangi biriyle veya aynı anda birçok kişiyle bilgi paylaşma paylaşmaktan gelir.

İşletmeler için sosyal medya vazgeçilmez bir araçtır. Şirketler platformu müşteri bulmak ve onlarla etkileşim kurmak, reklam ve tanıtım yoluyla satışlarını artırmak, tüketici eğilimlerini ölçmek ve müşterilerine yardım etmek veya destek sunmak için kullanır.

Sosyal medyanın işletmeler için oynadığı rol önemlidir. Öncelikle kişiler ile iletişimi kolaylaştırır. Veri toplanmasına ve bu veriler ışığında planlama yapılmasına yardımcı olur. Sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda tutarlılık önemlidir. Her işletme birbirinden farklı. Bu nedenle, iki işletme aynı planlamayı hayata geçirse bile aynı sonuç beklenemez. Ancak, yaptığınız planlamanın içeriği ne olursa olsun bunu tutarlı şekilde uygulamak çok önemlidir.

Sosyal medya yönetiminiz için bir içerik takvimi oluşturmak, dijital medyada görünür olmanız için etkili bir yoludur. Bu içerik takvimini işletmeniz için uygun şekilde özelleştirebilirsiniz.

Pew Araştırma Merkezine göre sosyal medya kullanıcıları genellikle genç kişilerdir. 18-29 yaş arasındaki insanların yaklaşık yüzde 90’ı en az bir sosyal medya hesabına sahip. Ayrıca, bu kullanıcılar daha iyi eğitimli ve nispeten varlıklı olma eğiliminde olan kişiler.

Son 25 yıldaki teknolojik ilerlemeler ve internetin yaygınlaşması ile dünya, sınırların ortadan kalktığı küresel bir köy haline geldi. Artık binlerce kilometre öteye ulaşmak birkaç saniyemizi alan basit bir eylem. Bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlarımızla dünyadaki birçok içeriğe ulaşmak artık  bir tık kadar uzağımızda.

Günümüzde zamanımızın çok önemli bir kısmını internet üzerinde ve sosyal medyada geçiriyoruz. 2019 yılı itibariyle insanların mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları üzerinde geçirdiği ortalama zaman  2 saat 23 dakika. Çok değil 7 yıl önce bu 1 saat 30 dakikaydı. Yalnızca 7 yılda bile sosyal medya kullanımının ne kadar arttığı ve sosyal medya kullanımının hayatımızda ne denli önemli bir faktör olmaya başladığını bize net bir şekilde gösteren bir istatistik bu. Toplamda uygulamaları kaç kişinin kullandığına da bakmakta fayda var.

2020 itibariyle en popüler sosyal medya web siteleri için sayılar aşağıdaki gibidir:

 •  Facebook – 2.41+ billion
 •  YouTube – 2.00 billion
 •  WhatsApp – 1.60 billion
 •  Facebook Messenger – 1.30 billion
 •  WeChat (Weixin) – 1.11 billion
 •  Instagram – 1 billion
 •  QQ – 823 million
 •  QZone – 572 million
 •  TikTok (Douyin) – 500 million
 •  Sina Weibo – 465 million
 •  Reddit – 330 million
 •  Twitter – 330 million
 •  LinkedIn – 300 million
 •  Snapchat – 294 million
 •  Viber – 260 million
 •  Pinterest – 265 million
 •  Discord – 250 million

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi ile strateji geliştirmek, kampanyalarınızın her birinin pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yaklaşmanıza yardımcı olmasının önemli bir parçasıdır. Hangi kanalları kullanmayı planladığınıza karar verdikten sonra, ne sıklıkta yayın paylaşmayı planladığınızı ve ne tür içerik yayınlayacağınızı düşünmeniz gerekir.

Hitap edilecek kitlenin ne istediğini düşünerek başlamak en önemlisidir. En çok hangi içerikleri seviyorlar? İlgi çekici ancak aynı zamanda ihtiyaçları olan şeylerle ilgili içerik geliştirmek strateji açısından iyi olacaktır.

Sosyal medya yönetimi stratejisi, sosyal medyada yapmayı planladığınız ve gerçekleştirmeyi umduğunuz her şeyin bir özetidir. Eylemlerinize rehberlik eder ve başarılı olup olmadığınızı bilmenizi sağlar. Her gönderi, yanıt, beğen ve yorum bir amaca hizmet etmelidir.

Strateji ne kadar spesifik olursa, yürütme de o kadar etkili olur. Kısa olmalıdır. Plan kısa ve öz olursa ölçülebilmesi de o kadar basit olacaktır.

Sosyal medya şansa bırakılmayacak kadar büyük ve çok önemli bir alan. Ayrıca marka bilinirliği oluşturmak, potansiyel müşteriler oluşturmak ve müşterilerle bağlantıda kalmak için kritik bir kanaldır.

Sosyal medya yönetimi ve sosyal medya katılımını birleştirmek, markanız hakkında söylenenlerin farkında olmanın ve müşterilerinizin sosyal beklentilerini karşılamanın tek yoludur. İşletmenizin son teknoloji ürünü bir müşteri deneyimi sunmasını sağlar. Ve belki de en önemlisi, müşterilerinize hizmet vermenin toplam maliyetini azaltır.Sosyal medya hızla müşteri hizmetleri için bir kaynak haline geliyor. Müşteriler, kamuya açık bir şekilde yardım istediklerinde markaların sorunlarını hızla çözme olasılığının farkındadır.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Neler Yapar?

Sosyal medya yönetimi, bir şirketi markanın tek sesi olarak sosyal kanallarda temsil etmekten sorumludur. Yorumlara yanıt verir, kampanyaları derler ve içerik oluştururlar. Bu uzmanlar kuruluşlara çevrimiçi varlıklarını geliştirmek için gereken rehberliği sağlar.

“Web sitesi trafiğini iyileştirme” veya “marka bilinirliğini optimize etme” gibi net hedeflerle sosyal medya yöneticileri, işinizi Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlar aracılığıyla büyütür. On yıl önce böyle bir iş kolu yoktu. Şimdi, daha fazla şirket müşteri kazanımı için sosyal medyayı benimsiyor ve sosyal medya yönetimi genellikle gerekli.

Sosyal medya uzmanının ilk görevi bir pazarlama planı uygulamaktır.

Sosyal dünyanın hızlı ve tempolu doğası, bu stratejilerin genellikle kısa vadeli olduğu anlamına gelir. Çoğu şirket 90 günde bir inceleme yapar. Planlar farklılık gösterse de genellikle hedef müşterileri belirleme ve bir içerik programı oluşturma ile başlar. Sosyal medya uzmanları planlama yaparken şu noktalara dikkat çekmek zorundadır:

Anahtar sosyal ağ: Bu, bir şirketin her bir sosyal kanala ne sıklıkta paylaşım yapması gerektiğini belirler ve yanıtlardan sorumludur.

Marka kimliğinin geliştirilmesinin desteklenmesi: Müşterilerin kuruluşunuzun yankı uyandırmasına neden yardımcı olacağını ya da olmak isteyeceklerini belirler.

Görsel tasarım stratejilerine katılım: İster profil fotoğraflarınız ister ekip fotoğraflarınız olsun, bir sosyal medya uzmanı markanızı görsel olarak uyumlu hale getirir.

Promosyon stratejilerini desteklemek: Sosyal medya uzmanları size ücretli reklam, organik trafik ve influencer pazarlaması hakkında bilgi verir.

Etkileşim stratejinizi derlemek: Sosyal medya yöneticiniz tüm kanallarda kitlenizi dinler, yanıtlar ve onlarla etkileşimde bulunur. Bu, satışları artırır ve katılım yoluyla müşteri ilişkilerini geliştirir.

Bir dönüşüm stratejisi oluşturma: Sosyal medya uzmanı takipçilerin şikayet ettiği noktaları ve endişelerini öğrenir. Bu, sizi uzaktan takip eden kişilerin nasıl müşterilere dönüştürüleceğini göstermede yardımcı olur.

Sosyal medya uzmanları markaların anlık kararlarına ve sektörün gidişatına çabuk uyum sağlar. Algoritmalar hızlı bir şekilde değişmeye devam ettikçe, işletme sahiplerinin ayakta uydurması zordur ama sosyal medya uzmanları tüm enerjilerini sosyal alana hakim olmaya odaklarlar. Çevrimiçi kuruluşların başarılı olması için gereken özveri ve yaratıcı bakış açısını sunarlar.

Sosyal medya uzmanları verileri de ölçerek markanızın yolculuğunu daha kolay takip etmenizi sağlar ve aşağıda belirtilen alanlar ile ilgili net bilgilere sahip olmanıza yardımcı olur.

 • Kitle Büyütme
 • Kitle Katılımı
 • Marka Erişimi
 • Geribildirim ve Ağızdan Ağıza Pazarlama
 • Yanıt Kalitesi ve Oranı
 • Olası Satışlar / Trafik
 • Dönüşüm oranları

Tüm bunların ışığında genel olarak sosyal medya yönetimi ile ilgili bir özet geçmek gerekirse hepsini 10 başlık altında toplamak mümkün.

Birçok kişi sosyal medyanın Facebook, Twitter ve Instagram’da içerik yayınlamaktan ibaret olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, sosyal medya sürekli büyümeye ve gelişmeye devam ederken bizim için önemi de o derecede artmakta ve farklılaşmaktadır. Bir sosyal medya uzmanıysanız, yalnızca paylaşım yapmanın yanı sıra yapabileceğiniz çok daha fazlası var:

1.Bir sosyal medya stratejisi geliştirmek

İlk paylaşımı yapmadan önce, ayrıntılı bir sosyal medya stratejisine sahip olmak önemlidir. Bu, daha fazla marka bilinirliği, web sitenize ek trafik veya artan satışlar gibi ulaşmak istediğiniz ana hedefleri belirtmelidir. Bu strateji daha sonra belirlenmiş hedeflere ulaşmak için yapmanız gerekenleri belgelemeli ve sürecinizin geri kalanında kılavuz olarak kullanılmalıdır.

2.Markanın güncellenmesi

Tüm sosyal medya kanallarınızda (ve diğer pazarlama platformlarında) net ve tutarlı olduğunuzdan emin olmak için markanızı inceleyin.

Profil resimleriniz için logonuzu kullanın ve kapak resimlerinizin işletmenizin özelliklerini detaylı şekilde gösterdiğinden emin olun.

3.Aylık bir takvim oluşturma

Geçici olarak yayınlamak yerine, aylık bir yayın planı listesi oluşturarak etkinliklerinize bir yapı kurun. Bu, yayınların tutarlı olmasını sağlamaya yardımcı olurken, yayınlar yayımlanmadan önce yazım veya dil bilgisi hatalarını iki kez kontrol etmeniz için de çok önemli bir yoldur.

4.Mesajları önceden planlama

Özellikle ofis dışındaysanız veya bir toplantıya takılmışsanız, belirli zamanlarda oturmak ve manuel olarak göndermek her zaman mümkün değildir. Bunun yerine, yayınları önceden planlamayı düşünün. Bu, uzun vadede size zaman kazandırabilir ve yayınların gerektiğinde yayınlanmasını sağlayabilir.

5.Yorumlara yanıt verme

Takipçilerden gelen tüm mesajlara veya yorumlara makul bir süre içinde yanıt verdiğinizden emin olun. İşlemi hızlandırmaya yardımcı olmak için örnek yanıtlar içeren bir e-tablo bile oluşturabilirsiniz. Ancak, her yanıtın bir şekilde kişiselleştirilmesini sağlamak her zaman önemlidir.

6.Konuşmaları dinleme

Kullanıcıların kasıtlı olarak işletmenize yönlendirdiği yorumlara / iletilere yanıt vermenin yanı sıra, sizin içinde olmadığınız alakalı konuşmaları da dinlemelisiniz. İşletmeniz, sektörünüz ve hatta rakiplerinizle ilgili anahtar kelimeleri arayarak haberdar olmanız mümkün.

7.Reklam yayımlama

İnsanların sosyal medya kanallarınıza doğal yollarla gelmesi beklenebilir ancak daha hızlı şekilde daha fazla kişinin dikkatini çekebilmek için reklam yayımlamak da düşünülebilir. Bir bütçe belirlemek, hedef kitleye karar vermek ve reklamları düzenli olarak takip etmek gerekir.

8.Çekilişler yapmak

Her işletme için doğru olmasa da yarışmalar ve ödül çekilişleri sosyal medyada çok popüler. Etkileşim düzeylerinin artmasına, daha fazla takipçi kazanılmasına ve ayrıca e-posta veri tabanının geliştirilmesine yardımcı olabilirler. Yine de başlamadan önce promosyon yönergelerini kontrol etmek önemlidir.

9.Aylık rapor oluşturma

Aylık raporlama yardımıyla stratejinizin yolunda olup olmadığını kontrol edilmelidir. Bu, geçen ay neler olduğuna bakma ve ilerlerken o verilerden yararlanarak daha doğru adımlar atmak için gereklidir.

10.Sosyal medyadaki gelişmelerden haberdar olun

Sosyal medya hızlı bir şekilde ilerliyor, bu nedenle yeni araçlar, özellik değişiklikleri, en iyi uygulamalar ve hatta sosyal arama algoritmalarındaki yenilikleri ve en son gelişmeleri güncel olarak yakından takip etmek önemlidir. Sosyal medya yönetimi konusunda siteleriniz gönül rahatlığıyla bizlere emanet edebilirsiniz.