Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Profesyonel SEO Hizmetleri

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO; İnternet sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını hedefleyen çalışmalar bütününe verilen addır. Bilgisayar ve internet teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak alışveriş alışkanlıklarında da gözle görülür biçimde internete kayma yaşanmıştır. İnternet üzerinden ürünlerini satmak isteyen firmaların en büyük hedeflerinden biri ise arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilmektir. Zira internet kullanıcıları bir konuda arama yaptıklarında ya da alışveriş yapmak istediklerinde genellikle ilk sıralarda yer alan internet sitelerini tercih etmektedir. Google ve diğer arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilmenin en etkili yöntemi ise internet sitesi için SEO çalışması yaptırmaktır.

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

İnternet siteleri ya da e ticaret siteleri için SEO hizmeti almak isteyen kişiler, bu iş için mutlaka deneyimli kişi ya da firmalardan danışmanlık hizmeti almalıdır. Profesyonel bir çalışma alanı olan SEO konusunda bilinçsiz kişiler tarafında yapılacak olan uygulamalar, internet sitesinin arama motorları tarafından farklı algılanmasına ve istenilenin tam tersi durumlar ile karşılaşılmasına neden olabilir. SEO uygulamalarının yaygınlık kazanmasına paralel olarak bu konuda faaliyet gösteren firmaların sayısı da artmıştır. Her ne kadar bu çeşitlilik SEO hizmeti almak isteyen kişiler açısından bir seçme avantajı doğursa da seçilecek olan firmanın deneyimi ve yeterliliği gözden kaçırılmamalıdır.

Profesyonel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Profesyonel SEO uygulamaları birden fazla süreci içerisinde barındırmaktadır. İlk aşamada uygulamanın yapılacağı sitenin iyi bir şekilde analiz edilmesi ve bir analiz raporu hazırlanması gereklidir. Arama motoru optimizasyonu konusunda iç ve dış olmak üzere iki farklı tür mevcuttur. İç SEO uygulamasında sitede var olan içerikler üzerinde bazı düzenlemeler yapılır ve sitenin daha kullanışlı hale gelmesi sağlanır. Dış SEO uygulamaları ise site dışında bulunan farklı kaynaklardan yapılan yönlendirmeler ile siteye ziyaretçi akışının artırılmasını hedeflemektedir.

SEO Çalışması Neden Gerekli?

İnternet siteleri ve e ticaret siteleri için arama motoru optimizasyonu neredeyse zorunluluk derecesinde gerekli olan bir işlemdir. Zira internet sitelerinin ve e ticaret sitelerinin temel amacı daha çok ziyaretçi çekerek ürünlerini ya da reklamlarını daha iyi pazarlayabilmektir. Bunun için de arama motorlarında yapılan aramalarda ilk sıralarda yer almak gereklidir. Arama motoru optimizasyonu işleminin gerekliliği de burada ortaya çıkmaktadır.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Arama motoru optimizasyonu için hedef kitlenin belirlenmesi ve bu doğrultuda stratejilerin geliştirilmesi önemli bir durumdur. Hedef kitleyi belirlemek adına yapılan üç temel analiz vardır. Bunlardan ilki siteye ve sektöre uygun anahtar kelimelerin belirlenmesi için anahtar kelime analizi; ikincisi aynı alanda faaliyet gösteren rakiplerin analizi ve sonuncusu da sektörel rekabetin analizidir.

Kullanıcı Kazanımı

SEO çalışmalarının en temel amaçlarından biri sitelerdeki ziyaretçi sayısını artırmaktır. Kullanıcı kazanımı doğrultusunda yapılacak olan farklı çalışmalar ile bu durum daha olanaklı hale gelmektedir. Site içerisinde bulunan içeriklerin optimize edilerek daha kullanıcı dostu bir hale getirilmesi ya da bilgisayar dışında mobil cihazlardan da siteye erişim olanağının sağlanması gibi yöntemler, kullanıcı kazanımı konusunda atılabilecek en etkili adımlardandır. Yapılan bu işlemlerin belirli aralıklar yapılan ölçümler ile değerlendirilmeleri ve etki derecesinin ölçülmesi, daha aktif stratejiler belirlemek açısından elzemdir.

Davranış Ölçümleme

Ziyaretçilerin site içerisindeki davranışlarının incelenmesi, yapılan çalışmanın ne derecede amacına ulaştığının belirlenmesi için gerekli olan bir şeydir. Eğer yapılan arama motoru optimizasyon çalışmaları, ziyaretçilerin davranışlarında herhangi bir değişiklik sağlamıyorsa bu durumda yapılan işlemlerin yeniden gözden geçirilmesi gereklidir. Ayrıca haftalık, aylık ya da yıllık periyotlarda en çok ziyaret edilen sayfalar, kullanıcı trafiğindeki artış ve yeni kullanıcıların katılma durumları da ölçümlenmelidir. Zaman zaman yazılım kaynaklı sorunlar ya da internet sitelerinde yapılan bazı güncellemeler nedeni ile başarılı olarak çalışan bir yöntem devre dışı kalabilir. Bu yüzden de yapılanların düzenli aralıklarla kontrol edilmesinin önemi büyüktür.

Dönüşüm

Yapılan SEO çalışmalarının satışa dönüşme oranlarının takip edilmesi, uygulanan yöntemlerin başarılarının belirlenmesi açısından gereklidir. Kimi zamanlarda ziyaretçi sayısı çok olmasına rağmen, bu ziyaretçilerin satın alma davranışında bulunmaları düşük olabilmektedir. Bu noktada özelleştirilmiş kullanıcı deneyimlerine başvurulması ve ziyaretçilerin ilgi alanlarında olan ürünlerin karşılarına çıkartılarak doğrudan pazarlama yapılması etkili bir yöntemdir. Ayrıca arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın, firmanın ve faaliyet gösterdiği internet sitesinin insanlar tarafından daha fazla tanınmasına ve marka güvenilirliğinin artmasına neden olan bir durumdur. İstenilen dönüşümlerin yeteri kadar sağlanmasına olanak tanımayan uygulamaların gözden geçirilmesi ve var olan eksikliklerin giderilmesi gereklidir.

SEO Teklifleri Neye Göre Belirleniyor?

İnternet sitesini daha üst sıralara taşımak için SEO hizmeti almak isteyen kişilerin sıklıkla merak ettikleri şeylerden biri de bu işin maliyetidir. Arama motoru optimizasyonu konusunda faaliyet gösteren firmalar genellikle hizmet almak isteyen kişilere fiyat teklifinde bulunmaktadır. Fiyat tekliflerinin oluşturulmasında son derece etkili olan birden fazla husus vardır. Bu hususlardan önemli olanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • İnternet sitesinin domain yaşı
  • İnternet sitesinde yer alan içeriklerin kalitesi
  • Backlink sayısı ve bu bakclinklerin otorite durumu
  • Site içerisinde yapılacak olan teknik analizler
  • Firmanın faaliyet gösterdiği sektöre yönelik analizler
  • İçerik ve imaj analizi
  • Anahtar kelimelerin tespit edilmesi için anahtar kelime analizi
  • Google SEO standartları için uygunluk testleri