Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sosyal Medya Verilerini Pazarlama Stratejinizde Kullanma

Sosyal medya verileri yalnızca yeni pazarlama kampanyalarının geliştirilmesine rehberlik etmekle kalmaz, aynı zamanda bu kampanyaların başarısını ölçmek için de önemli olabilir. En son tüketici ve endüstri trendlerini bulmaktan, doğru insanları doğru zamanda hedeflemeye kadar, pazarlama profesyonellerinin sosyal medyanın sağladığı paha biçilmez verileri kullanması için gereken temel yollar şunlardır.

KPI Bilinci

Tüm pazarlama kampanyalarının temel performans göstergeleri (KPI’lar) olacaktır. Bunlar şirketinizin genel büyüme stratejisiyle uyumlu olmalıdır. Bu KPI’lar, sosyal platformlardan topladığınız ve analiz ettiğiniz verilerin nerede kullanacağını belirlemede yardımcı olur. Bu, daha yüksek bir YG’ye sahip bir kampanya oluşturmayı çok daha kolay hale getirir ve aynı zamanda bu sosyal platformlarda ne zaman, nerede ve ne yayınlanacağı konusunda fikir verir. Tahmin ve pazarlama asla bir seçenek değildir, şimdiki ve gelecekteki sosyal stratejilere rehberlik edebilecek gerçek dünyaya ait bilgiler vermektedir.

Hedefleme İçeriği

Tüm içeriğiniz, hedef kitleniz göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Bununla birlikte, sosyal medyadan toplayabileceğiniz analizler, tüketici vızıltılarının üstünde kalmak için ihtiyacınız olan bilgileri sağlar. Verilerinizi, sizin için çalışan içeriği ve nelerin işe yaramadığını belirlemenize yardımcı olacak şekilde kullanarak temel kitleniz hakkında daha keskin bir anlayış geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Platform Bilinci

Tüm sosyal platformlar tüm şirketler tarafından kullanılmaya uygun değildir. Restoranlar ve reklamlar Instagram’dan çok değer kazanabilirken, B2B markaları LinkedIn’e çok daha bağımlı olacak. Topladığınız veriler sizi en etkili performans sergilediğiniz platformlara yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Her sosyal medya platformunun birlikte geldiği analiz araçlarını kullanın ve KPI’larınıza(Temel Performans Göstergesi) hitap etmek, her platformdaki katılım düzeylerini ve dönüşüm oranlarınızın her platformdan nasıl etkilendiğini değerlendirmek için derinlemesine inceleyin. Sosyal platformlar tarafından sağlanan analizlerin yanı sıra, Google Analytics’i kullanarak daha geniş bir genel bakış elde etmelisiniz. Bu, satışlarınızın, hemen çıkma oranlarının ve ziyaret sürenizin daha net bir resmini verecektir. Bunlar neyin işe yarayıp neyin değiştirilmesi gerektiğini değerlendirmenize yardımcı olabilir.