Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Markanıza Gelen Kötü Yorumlarla Karşılık Verirken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Tavsiye

Markanızla ilgili olumsuz çevrimiçi yorumları ele almak, her sosyal medya yöneticisinin zaman zaman uğraşması gereken bir şeydir. Gerçek şu ki birçoğunuz bunlarla baş etmek zorunda kalmayacaksınız. Olumsuz yorum olabilir ve bu normal bir şey.Yorum yapan kişiyi göremediğiniz veya duyamayacağınız için çevrimiçi bir yorum yapıldığında niyet çılgınca bağlamdan çıkarılabilir.Burada, markanız hakkında olumsuz bir çevrimiçi yorum görürseniz, onunla başa çıkmanız için gerekli 4 temel tavsiyeye göz atacağız.

1)Kötü yorumun sebebini anlamaya çalışın

Müşteriniz markanız ile ilgili size kötü bir yorum yaptığında ya da olumsuz bir şekilde sizinle iletişim kurduğunda ona karşı aynı olumsuz dili kullanmaktan kaçının. Öncelikle sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın ve ona sorular sorun. Onun vereceği cevaplara göre sorunu halledebilecek şekilde hareket edin. Bu iletişim şekliniz başkaları tarafından görüldüğünde de olumlu bir intiba oluşturacaktır.

2)Yorumun amacını belirleyin

Olumsuz bir yorum yayınlandığında, kişinin kullandığı dile, ardından onu gönderen kullanıcının hesabına yakından bakın.

Bu gerçek bir kişi mi, Gerçek bir takipçi kitlesine sahip mi, yoksa bu bir trolden mi geliyor ve sık sık diğer sayfalarda benzer mesajlar yayınlayan biri mi? Bunu doğru şekilde saptayarak o kişiyle iletişime geçip geçmeyeceğinize karar verin.

3)Görüşmeyi özel bir kanala yönlendirin

Karşınızda trol olmayan biri varsa öncelikle ondan özür dileyerek iletişime başlayın. Ancak karşılıklı konuşma şeklinde bir iletişimi sosyal medya üzerinden sürdürmeyin. Onun yerine iletişimi daha kolay hale getirmek ve karşınızdaki kişinin derdini daha iyi anlayabilmek adına onu özel bir kanala yönlendirin.

4)Çevrimiçi topluluğunuzun sizin yanınızda olup olmadığını tespit edin

Sosyal medya topluluğunuzu aktif olarak oluştururken, bu olumsuz yorumları görmek ve sindirmek konusunda yalnız olduğunuzu düşünebilirsiniz.  Ancak biri acımasızca yanlış bir şey söylüyorsa, yanlış bilgi veriyorsa veya küçültücü bir yorum bırakıyorsa, topluluğunuz genellikle bunu düzeltmek için bu kişiye dayanacaktır.