Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Fotoğrafta Kompozisyon Oluşturma

Fotoğraf: Yunanca Photos ‘ışık’ ve Graphos ‘çizmek’ sözcüklerinin birleşmesinden oluşan terimdir. Anlam olarak; Optik ve kimyasal süreçleri kullanarak yüzey üzerinde kalıcı görüntü elde etmek demektir. İngilizce ‘Photography’ sözcüğünün karşılığıdır. Fotoğraf sözcüğü ilk kez İngiliz Sir John F. W. Herschel (1792-1871) tarafından 1840 yılında kullanılmıştır.

Fotoğraf çekerken fotoğraflarımızın anlamlı olmasını istiyoruz. Vermek istediğimiz mesajın doğru bir şekilde verilmesi bizim için oldukça önemli değil mi? Eğer böyle düşünüyorsanız, bunu sağlamanın bazı kolay yöntemleri var. Bunlar;

1-GÖZ SEVİYESİNDEN ÇEKİM: Eğer bu çekim yöntemini kullanırsanız fotoğraflarınız fotoğrafınıza bakan kişi için sanki oradaymış hissi uyandırır. Bakan kişide gerçeklik hissi yaratır. Fotoğraf ile bakan kişi arasında bir arada etkisi uyandırır.

2- AŞAĞIDAN ÇEKİM: Eğer bu çekim yöntemini kullanırsanız fotoğraflarınız kesinlikle daha heybetli görünecektir. İhtişamlı, görkemli görüntüler elde etmek isteyenler için oldukça kolay bir yöntem olup, aynı zaman da ilgi çekici estetik açılar yakalamanıza yardımcı olacaktır.

3-YUKARIDAN ÇEKİM: Eğer bu çekim yöntemini kullanırsanız fotoğraflarınız aşağıdan çekim yönteminin  aksine küçümser bir algı yaratabilir çünkü ne kadar çok yukarıdan çekerseniz fotoğrafı, o kadar çok çektiğiniz öğelerin daha küçük görünmesine neden olacaktır.